main navigation menu
World Bank building

MIGA’s goal is to promote foreign direct investment into developing countries to support economic growth and more.

Young woman bending down to tending to her outside chores

Explore different types of political risk insurance guarantees provided to investors and lenders.

Hyundai building

Explore global projects that support economic growth, reduce poverty and improves people’s lives.

Hands husking peas into a basket full of peas

Learn about the progress MIGA is making in its mission to support economic growth, reduce poverty and improve people’s lives.

Subscribe to Our Monthly Newsletter
x
Press Release

Dünya Bankası Grubu İzmir'in Altyapısını Desteklemeye Devam Ediyor

Dünya Bankası Grubu İzmir'in Altyapısını
Desteklemeye Devam Ediyor

 İstanbul, 15 Temmuz 2015 — Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC ve MIGA, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hafif raylı sistemin genişletilmesi için destek sağlıyor. 85 vagonlu 17 tren seti için sağlanan toplam yaklaşık 72 milyon Avro tutarındaki finansman paketi, genişleyen ulaşım sistemi, artan istasyonlar ve yolcu sayısıyla her geçen gün büyüyen metro sisteminde artan ihtiyaçları karşılamak için kullanılacak.  

Finansman paketinin oluşturulmasında öncü rol oynayan IFC, kendi adına 12 milyon Avro tutarında kredi verirken, aynı zamanda MIGA tarafından garantili 23.5 milyon Avro tutarındaki ING Bank kredisinin mobilize edilmesini sağladı. Ayrıca Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) de projeye destek oldu.

IFC bundan önce Mart 2014'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne iki tramvay hattı için 55 milyon Avro tutarında kredi vermiş ve 110 milyon Avro tutarındaki kredi paketinin koordinasyonunu sağlamış; MIGA isebu projenin  kredi verenlerine yönelik 66,9 milyon Avro için garanti sağlamıştı. IFC, ayrıca Mayıs 2013 tarihinde, İzmir Deniz Ulaşımı projesi için 111 milyon Avro tutarında kredi paketini koordine etmiş, MIGA da 50,3 milyon Avro tutarındaki ING Bank kredisi için garanti sağlamıştı. Bunun yanısıra IFC, Aralık 2012 tarihinde, İzmir Belediyesi'nin Trafik Yönetim Sistemi ve İtfaiye Acil Müdahale projesi için 45 milyon Avro tutarında kredi paketinin koordinasyonunu sağlamıştı.

Türkiye'nin Ege kıyısındaki en büyük limanına ev sahipliği yapan Izmir, 4 milyon nüfusu ile ülkenin ekonomik açıdan en canlı şehirlerinden biridir. Türkiye'deki 30 büyükşehir belediyesi arasında büyüklük açısından 3. sırada yer alan Izmir Büyükşehir Belediyesi, metropol ilçelerindeki altyapı hizmetlerinden sorumlu yerel devlet kurumudur.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu anlaşma ile ilgili şunları söyledi: "İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Dünya Bankası Grubu kuruluşları olan IFC ve MIGA ile 2012'den bu yana işbirliğimiz var. Dünya Bankası Grubu kuruluşlarıyla sağlanan işbirliği İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne olan güvenin yansımasıdır. Yapılacak yatırımlarla İzmir'in kalkınmasında lokomotif görevi görmeye devam edeceğiz. Süregelen işbirliğimizin artarak devam etmesini diliyorum."

IFC Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Asya Bölgesi Altyapı Yatırımları Başkanı Wiebke Schloemer, bu projelerin İzmir'in altyapısını destekleyerek, ekonomik büyümeye destek olacağını söyledi. Schloemer: "Bu ve benzer yatırımlar IFC'nin Türkiye'de yerel yönetimlere uzun vadeli finansman sağlama hedefiyle örüşüyor. Bu tip projeler sayesinde şehirlerde yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunmak istiyoruz."

MIGA'nın Başkan Vekili ve CEO'su Keiko Honda şunu söyledi: "İzmir'in sürdürülebilir gelişimini ve bu anlamda diğer şehirlere örnek olma vizyonunu esteklemekten memnuniyet duyuyoruz."

Finansman paketine katılan ING'nin Yapılandırma İhracat Finansman Müdürü Bartholomeus Ponsioen da kredi anlaşmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "İzmir Belediyesi nin 2013'ten bu yana devam altyapı projelerine verdiğimiz destekten ve sürdürülebilir projelere kredi sağlama vizyonumuzla örtüşen bu projede yine IFC ve MIGA ile işbirliği yapıyor olmaktan dolayı çok memnunuz."

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, Türkiye'de yaklaşık 50 yıldır özel sektörün kalkınmasını desteklemektedir. Türkiye, toplam yaklaşık 4,3 milyar ABD dolarlık mevcut yatırım portföyü ile IFC'nin tüm küresel portföyü içerisinde en büyük üçüncü ülke konumunda yer almaktadır. IFC, 2012-2016 Ülke Ortaklık Stratejisi çerçevesinde Türkiye'de özel sektöre toplam 2.8 milyar dolar tutarında destekte bulunmuştur.

MIGA'nin Türkiye'deki yaklaşık yatırım portföyü 1.1 milyar ABD dolarıdır.

__________________________

IFC Hakkında:

Dünya Bankası Grubu üyesi IFC, dünyanın sadece özel sektöre odaklanmış en büyük kalkınma kuruluşudur. IFC, finansman gücü, deneyimi ve etkisinden faydalanarak, dünyada aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak ve zenginliğin eşit dağılımını sağlamak misyonu çerçevesinde 100'den fazla ülkede özel sektör ile birlikte çalışır. IFC, 2014 yılında gelişmekte olan ülkelerdeki en önemli kalkınma sorunlarına çözümler üreten projelere toplam 22 milyar dolar tuttarında finansman sağlamıştır. Daha fazla bilgi için www.ifc.org/Turkey​

Bizi takip edebilirsiniz

www.facebook.com/IFCwbg

www.twitter.com/IFC_org

www.youtube.com/IFCvideocasts

www.ifc.org/SocialMediaIndex

 MIGA Hakkında

MIGA, 1988 yılında, ekonomik kalkınmayı desteklemek, yoksulluğu azaltmak ve insanların hayatlarını iyileştirmek amacıyla, gelişmekte olan ekonomilerde doğrudan yabancı yatırımını teşvik etmek için, Dünya Bankası Grubu'nun bir üyesi olarak kuruldu. Bunu yerine getirmek amacıyla MIGA, yatırımcılara ve borç veren taraflara, siyasi risk sigortası ve kredi derecesi artırımı sunmaktadır. Daha fazla bilgi için www.miga.org

MIGA Contact:
Mallory Saleson, MIGA
Tel: +1 202 473-0844
E-mail: msaleson@worldbank.org

Cara Santos Pianesi, MIGA
Tel: +1.202.458.2097
E-mail: csantospianesi@worldbank.org