Skip to navigation Skip to main content Skip to site map

News

Press Releases

MIGA Elif Plastik’in Mısır’daki Yeni Fabrikasını Sigortaladı

Vaşington, 14 Ağustos 2014 – Dünya Bankası Grubu’nun siyasi risk sigortası ve kredi derecesi artırma kolu olan Çok Taraflı Yatırım Garanti Kuruluşu (Multilateral Investment Guarantee Agency -MIGA), bir Türk şirketi olan Elif Plastik’le Mısır’daki esnek ambalaj faaliyetlerinin büyümesi amacıyla işbirliği yaptığını açıkladı. MIGA, Elif Plastik’in Kahire yakınlarında yeni bir ambalaj fabrikası kurmak için yaptığı yatırımları sigortaladı.  Bu yatırımın yüzlerce iş olanağı sağlaması ve yabancı yatırım açısından önemli bir gösterge olması bekleniyor.

MIGA, Elif Global Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.’nin (Elif Global) Mısır’daki Elif Global Packaging S.A.E.’ye  yapmış olduğu öz sermaye yatırımını ve Elif Global’den projenin kredi verenlerine yönelik 26,4 milyon Amerikan Dolar için garanti sağlıyor. MIGA  transfer kısıtlaması, kamulaştırma, savaş ve toplumsal kargaşalara karşı yatırımları sigortalıyor. Dünya Bankası Grubu kuruluşu Uluslararası  Finans Kurumu (IFC) da daha önce vermiş olduğu krediler aracılığıyla fabrikanın inşaatını desteklemişti.

Elif, ambalaj sektöründe küresel bir tedarikçi olarak gıda ve içecek, ev bakımı ve temizlik ve kişisel bakım ürünleri için esnek ambalaj çözümleri sunuyor. Elif, lider markalarla dünya çapında 50’nin üzerinde ülkede küresel firmalara hizmet veriyor.

İmalat sektöründe sıfırdan yatırım özelliği taşıyan bu proje, Mısır ekonomisine katkıda bulunacak ve şirketin Orta Doğu ve Afrika operasyonlarının merkezi olacak. Projenin yaklaşık olarak 300 doğrudan yerel iş olanağı, 200 ila 300 dolaylı iş olanağı ve projenin tasarım ve inşaat aşamalarında da yaklaşık olarak 400 iş olanağı oluşturması; bulunduğu çevrede sektöre teknik bilgi ve birikim aktarması ve tedarik zincirini desteklemesi bekleniyor.

MIGA’nın Başkan Vekili ve CEO’su Keiko Honda, “Bu zor zamanlarda Mısır’a yatırım yapmaları için ulusarası yatırımcılara olumlu bir sinyal gönderen bu yatırımı sigortalamaktan memnunuz.” dedi.

Elif Plastik Genel Müdürü Selçuk Yarangümelioğlu, “Özellikle Mısır’daki fabrikamız, Türkiye dışında inşa edilen ilk fabrikamız olacağı için, yatırımımızda MIGA'nın sigortasını kullanabilmek bizim için çok önemliydi," dedi ve şunları ekledi,“Dünya Bankası Grubu’na bağlı iki kuruluş olan MIGA ve IFC’nin bu projede beraber çok verimli bir şekilde hareket etmiş olmasını takdirle karşılıyoruz."

 

__________________________

MIGA 1988’de, ekonomik kalkınmayı desteklemek, yoksulluğu azaltmak ve insanların hayatlarını iyileştirmek amacıyla gelişmekte olan ekonomilere doğrudan yabancı yatırımını teşvik etmek için Dünya Bankası Grubu’nun bir üyesi olarak kuruldu. Bunu yerine getirmek amacıyla MIGA, yatırımcılara ve borç veren taraflara siyasi risk sigortası ve kredi derecesi artırımı sunmaktadır.

MULTILATERAL INVESTMENT GUARANTEE AGENCY
WORLD BANK GROUP
1818 H Street, NW, Washington, DC 20433
Bilgi İçin:
Mallory Saleson,
 msaleson@worldbank.org 1.202.473.0844
Rebecca Post,
 rpost@worldbank.org 1.202.473.1964
Cara Santos Pianesi,
 csantospianesi@worldbank.org 1.202.458.2097
  

Apply for an Investment Guarantee
The World Bank Group logo